Dny norské kultury ve Slaném
Days of Norwegian Culture in Slaný

norská vlajka


Královské město Slaný • Royal Town of Slaný
31. 3—5. 4. 2003

Úterý 1. dubna 2003

1. dubna—5. dubna

Restaurant No. 89 ve Slaném
Dny norské kuchyně v Restaurantu No. 89
Týden norských specialit pro vás připravil mistr kuchař Michael Martin se svým kolektivem.

9.00 a 19.30

Městské kino ve Slaném
Aberdeen
Promítání filmu Aberdeen norského režiséra Hanse Pettera Molanda. Před filmem bude uvedena filmová prezentace firmy UMOE Schat-Harding, spol. s r. o., vytvořená Jiřím Husníkem. Dopolední promítání je určeno pro školní mládež. Jednotné vstupné 20 Kč, vstupenky si můžete zajistit od 20. března v pokladně Městského kina ve Slaném.
 
 

Aberdeen ABERDEEN. Norská road movie; z Londýna do Skotska, s otcem, který pije jako Dán. Cena za nejlepší mužský herecký výkon na MFF Karlovy Vary. Aberdeen je norský film v angličtině, kde hlavní roli hraje švédský herec. Je to film přinejmenším řečeno mezinárodní. Film dojímavý, plný humoru i smutku zároveň, především o mezilidských vztazích, zvlášťě o vztahu mezi rodiči a dětmi. Stellan Skarsgård, jeden z největších herců na světě stejně jako vždy i v této roli exceluje. Převážnou část filmu sice hraje opilce, ale snaží se ho hrát jemným způsobem. Ve chvíli, kdy jeho postava potřebuje další dávku alkoholu, vyzařuje to přímo z plátna. Ian Hart je též vynikající herec a je jen radost se na jeho herecké výkony dívat. Lena Headey zapůsobí na diváky především svým jemným a dojímavým hereckým výkonem. Režie: Hans Petter Moland, scénář: Hans Petter Moland, Kristin Amundsen, kamera: Philip Øgaard, hudba: Zbigniew Preisner, hrají: Stellan Skarsgård (Tomas), Lena Headey (Kaisa), Ian Hart (Clive), Charlotte Rampling (Helen), Jason Hetherington (Perkins).
http://www.imdb.com/title/tt0168446

 

9.00—12.00

Dětské oddělení knihovny Václava Štecha ve Slaném
Polární noc jak zrcadlo
Čtení z dětských knih norských autorů pro děti ze základních škol.
http://kvs.slansko.cz

11.00

Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném
Sever — má láska
Beseda s šéfredaktorem Severských listů, Ing. Michaelem Stanovským. Určeno pro studenty Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném. http://www.gymslany.cz
 
 

MICHAEL STANOVSKÝ se narodil v roce 1953 v Praze. Vystudoval Elektrofakultu ČVUT. Od konce vysoké školy se stará firmám a jednotlivcům o počítače a o jejich programové vybavení jako systémový programátor, správce sítě, dnes částečně i jako konzultant v oblasti IT (informačních technologií). Poprvé se s evropským Severem setkal v roce 1975. Na Sever, který ho tenkrát oslovil a poznamenal asi víc, než si připouštěl, se dostal až po sametové revoluci. Navštívil a poznal všech pět severských států — Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko. Tyto státy navštívil už asi patnáckrát, v poslední době převážně jako průvodce brněnské cestovky při KČT Kudrna Brno. Je členem Klubu českých cestovatelů, Klubu islandských fanatikůSeverské společnosti. Čtyři roky je šéfredaktorem (a administrátorem, webmasterem a vydavatelem) Severských listů, časopisu, který pro své členy i další příznivce vydává Severská společnost. Pro Severskou společnost také vytvořil její internetové stránky. Mezi jeho největší koníčky patří fotografování. Na tomto poli získal také několik ocenění.

 

17.00

Galerie Integrované střední školy ve Slaném
Tak to je Norsko...
Vernisáž fotografií Renaty Marcolové z jejích cest po Norsku je spojena s besedou s autorkou a s Ing. Michaelem Stanovským, šéfredaktorem Severských listů. Výstava je přístupná od 31. března do 30. dubna 2003.
 
 

RENATA MARCOLOVÁ se narodila 10. ledna 1969 v Liberci. Od roku 1992 pracuje na volné noze jako průvodkyně v cestovním ruchu. Především pro cestovní kanceláře Čedok a Fischer provádí turisty zeměmi Evropy. V posledních letech se soustředí především na státy Skandinávie včetně Islandu. Velice mocně na ní působí Norsko. Nejen svou krásnou, drsnou krajinou, ale především čistotou ducha tamnějších obyvatel. A stejně jako všichni turisté se i Renata Marcolová snaží ve svých fotografiích zachytit alespoň malý kousek nádhery, která se v této zemi přímo nabízí. V roce 2002 absolvovala Hradeckou fotografickou konzervatoř pod vedením profesora Ludvíka Barana a fotografa Josefa Ptáčka.

 

Na všechny akce Dnů norské kultury ve Slaném je vstupné volné, pokud není v textu uvedeno jinak.

 

Dny norské kultury ve Slaném pod záštitou Velvyslanectví Norského království pořádají: Královské město Slaný, UMOE Schat-Harding, spol. s r. o., a Severská společnost.

Informační brožura s programem Dnů norské kultury v PDF:

anglická verze (4,07 MB) PDF ikona
česká verze (4,25 MB) PDF ikona 

nahoru | « na titulní stránku (homepage)

 

Copyright © Město Slaný 2003–4, e-mail: norsko@slansko.cz
Webdesign: Jan Renner – Signum2000 Slaný; grafika, DTP, prodej a servis PC
© 2003–4 | Validní XHTML 1.0 Strict


e-mail: norsko@slansko.cz